Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 658/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 3160/16 w sprawie ze skargi M. Z. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną. NSA/wyr. 1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z 22 września 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 3160/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. Z. (dalej skarżący) na postanowienie Ministra Finansów z 12 sierpnia 2016 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że będzie wspólnikiem spółki osobowej innej niż spółka komandytowo-akcyjna (dalej spółka), będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka - jak zaznaczył - ulegnie rozwiązaniu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, natomiast jej majątek zostanie przekazany wspólnikom, w tym skarżącemu, po jej rozwiązaniu. W skład majątku będą wchodziły środki pieniężne, które nie będą pochodziły z zysków spółki oraz prawa do znaków towarowych. Majątek ten będzie przekazany skarżącemu do jego majątku osobistego i nie będzie wykorzystywany w jakiejkolwiek jego działalności.
2.2. Skarżący podał następnie, że spółka powstanie z przekształcenia spółki z o.o. (również czynnego podatnika podatku od towarów i usług), która w swoim majątku będzie posiadać prawa do znaków towarowych i której będzie wspólnikiem. Wyjaśnił, że spółka z o.o. pozyska prawa do znaków towarowych wskutek wniesienia tych praw do jej majątku, jako wkładu niepieniężnego, którego wartość częściowo zostanie odniesiona na kapitał zakładowy, a częściowo na kapitał zapasowy. Wniesienie praw do znaków towarowych do spółki z o.o. zostanie z kolei dokonane przez spółkę jawną - czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Wartość poszczególnych praw do znaków towarowych zostanie wniesiona częściowo na kapitał zakładowy sp. z o.o. i w tym zakresie, w zamian za wniesiony aport, zostaną wydane spółce jawnej udziały w sp. z o.o., pozostała część wartości praw do znaków towarowych zostanie wniesiona do spółki z o.o. na jej kapitał zapasowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty