Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II FSK 3849/18
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia del. WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 października 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 633/18 w sprawie ze skargi I. Spółka Akcyjna z siedzibą w S. (dawniej: "B." S.A. z siedzibą w S.) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. Spółka Akcyjna z siedzibą w S. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 24 października 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 633/18 uchylił interpretację indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 czerwca 2018 r. nr [...], wydaną na wniosek I. Spółka Akcyjna z siedzibą w S. (skarżąca spółka).
Sąd pierwszej instancji w wyroku wskazał następujące okoliczności:
W złożonym przez skarżącą spółkę wniosku o wydanie interpretacji indywidulanej wskazano, że skarżąca spółka prowadzi działalność w zakresie wytwarzania oprogramowania komputerowego. Zatrudnieni przez spółkę pracownicy biorą udział w wytwarzaniu oprogramowania. W ramach tych działań wytwarzają utwory będące przedmiotem praw autorskich, tj. chronione przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191), dalej "u.p.a.". Utwory te pracownicy przedstawiają spółce do akceptacji i po ich zaakceptowaniu przenoszą prawa do tych utworów na skarżącą spółkę. Skarżąca we wniosku opisała szczegółowo proces tworzenia utworów przez jej pracowników, dokumentowanie tego procesu oraz warunki uznania wyniku pracy pracownika za utwór i warunki jego nabycia od pracownika przez skarżącą spółkę. Przy tak opisanym stanie faktycznym skarżąca spółka postawiła następujące pytania:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty