Świadczenie korygujące rentę jako dochód podlegający opodatkowaniu - Wyrok NSA z dnia 10 maja 2024 r., sygn. II FSK 2177/23
Świadczenie wypłacone przez zagraniczny organ rentowy, mające na celu skorygowanie kwoty płatności za poprzednie lata, kwalifikuje się jako dochód z renty, a nie odszkodowanie, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędzia WSA del. Renata Kantecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 września 2023 r. sygn. akt I SA/Bk 74/23 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 5 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 1800 (kwotę: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 września 2023 r., sygn. akt I SA/Bk 74/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę J. W. (dalej: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (dalej: "organ", "DIAS") z 5 grudnia 2022 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 r. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powoływanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).
Skargę kasacyjną od ww. wyroku wniósł, reprezentowany przez radcę prawnego, skarżący. Wyrok zaskarżył w całości, zarzucając naruszenie:
I. przepisów prawa materialnego:
1) art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f.") poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że sporne świadczenie nie może zostać zakwalifikowane jako odszkodowanie, bowiem nie ma na celu naprawienia szkody rzeczywistej, pomimo faktu, że skarżącemu została wyrządzona szkoda przez T. poprzez zastosowanie zmniejszonej podstawy naliczania świadczenia z tytułu renty inwalidzkiej, co spowodowało wypłacanie renty inwalidzkiej w zaniżonej wysokości, co
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty