11.06.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 955/19

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Lu 706/18 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 16 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, III, IV kwartał 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 706/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 16 lipca 2018 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, III i IV kwartał 2012 r.

Z uzasadnienia przedmiotowego orzeczenia wynika, że Sąd I instancji zaakceptował stanowisko organów podatkowych, które w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) odmówiły skarżącemu, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "T." J. S. prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego ze 132 faktur dokumentujących nabycie paliwa i innych towarów wystawionych przez stację paliw prowadzoną przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w L. z tego względu, że nie dokumentowały one rzeczywistych transakcji. Analiza treści faktur oraz przypisanych do nich paragonów, zgodnie z którymi nabycia paliwa miały obejmować po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt litrów w jednym dniu, kilkakrotnie w ciągu dnia - w odstępach czasu od kilku minut do kilku godzin - doprowadziła organy do konkluzji, że jest to mało prawdopodobne, nielogiczne i sprzeczne z zasadami ekonomiki prowadzenia działalności transportowej, zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę, że w samochodach używanych przez skarżącego do działalności gospodarczej zamontowane były zbiorniki paliwa o znacznej pojemości. Zakwestionowane faktury, wystawione na podstawie paragonów, które nie dokumentowały nabywania paliwa przez podatnika, nie dokumentują ani nabywania przez skarżącego paliwa od stacji paliw, ani podlegającej odliczeniu kwoty podatku naliczonego. W tej sytuacji wszelkie zarzuty zmierzające do wykazania, że do nabycia paliwa faktycznie doszło, a uchybienia dotyczą wyłącznie wadliwego "podpięcia" paragonów przez pracowników stacji paliw - są bezskuteczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne