Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II FSK 3347/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia del. WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D.T. i J.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Kr 475/18 w sprawie ze skargi D.T. i J.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 5 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D.T. I J.T. solidarnie na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 lipca 2018 r. , sygn. akt I SA/Kr 475/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę D.T. i J.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 5 marca 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r.
W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że skarżący w zeznaniu podatkowym na podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2011 wykazał koszty uzyskania przychodów z tytułu zakupu paliw od R. Sp. z o.o., A. Sp. z o.o. i O. Sp. z o.o. Ustalenia poczynione przez organ podatkowy pierwszej instancji w toku kontroli podatkowej wykazały, że podmioty te nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej, nie dokonały zgłoszenia rejestracyjnego, nie dysponowały dokumentacją księgową, nie dysponowały środkami technicznymi oraz personelem potrzebnymi do wykonywania działalności gospodarczej, nie składały deklaracji podatkowych i nie wpłacały podatków. Podmioty te zostały założone przez osobę, która zajmowała się organizowaniem fikcyjnego obrotu paliwami w celu wystawiania i wprowadzania do obrotu faktur VAT, które u nabywców miały służyć wyłącznie do uzyskiwania korzyści podatkowych wynikających z wykazywania fikcyjnych kosztów uzyskania przychodów oraz nieuprawnionego korzystania z odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług. Na podstawie tych okoliczności organ nie uznał za koszt uzyskania przychodu kwoty 27 520,60 zł., która została udokumentowana fakturami VAT wykazującymi nabycie paliw silnikowych, wystawionymi na rzecz skarżącego D.T. przez ww. podmioty. Jako podstawę prawną nieuznania ww. kwoty za koszt uzyskania przychodu organ wskazał art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) dalej powoływanej jako "u.p.d.o.f.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty