31.05.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2021 r., sygn. I FSK 1901/18

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 czerwca 2018 r. sygn. akt III SA/Gl 169/18 w sprawie ze skargi Miasta [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 grudnia 2017 r. nr 0112-KDIL4.4012.486.2017.2.JKU w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 czerwca 2018 r., III SA/Gl 169/18, w sprawie ze skargi Miasta [...] (dalej: Miasto) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) z 1 grudnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W skardze kasacyjnej DKIS wniósł o uchylenie powyższego wyroku w całości i oddalenie skargi, ewentualnie o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, a ponadto o zasądzenie na rzecz organu kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucono, na podstawie art. 174 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: Ppsa), naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.:

- art. 15 ust. 6 w związku z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) poprzez ich błędną wykładnię i uznanie, że realizacja opisanych we wniosku czynności - objętych w treści uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wyłączeniem z kategorii działalności gospodarczej oraz podatnika VAT - nie skutkuje uznaniem skarżącej za podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, podczas gdy ich prawidłowa wykładnia prowadzi do wniosku, iż czynności realizowane przez skarżącą jako jednostkę samorządu terytorialnego - świadczone w reżimie cywilnoprawnym - ze względu na ich zobowiązaniowy i odpłatny charakter stanowią odpłatne usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT;

- art. 15 ust. 6 ustawy o VAT poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w przedmiotowej sprawie na skutek błędnego przyjęcia, że Miasto - w odniesieniu do realizacji wskazanych we wniosku czynności w zakresie edukacji - nie działa jako podmiot profesjonalny biorący udział w obrocie gospodarczym, gdyż zadania nałożone na skarżącą wynikają z przepisów prawa o charakterze administracyjnym, a opłaty pobierane w związku z realizacją zadań własnych mają charakter opłat publicznoprawnych, podczas gdy w rzeczywistości skarżąca - w odniesieniu do opisanych czynności - prowadzi działalność gospodarczą, wykonując odpłatnie czynności (usługi) w ramach stosunków cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne