Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2021 r., sygn. I FSK 2225/18
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 2488/17 w sprawie ze skargi K. [...] Sp.k. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2017 r. nr 1462-IPPP3.4512.39.2017.2.ISZ w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 15 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2488/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę K. [...] sp. k. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 12 kwietnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu w sprawie sprowadza się do oceny, czy Spółka w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. będzie mogła odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, w tym samym okresie, w którym wykazała podatek należny, mimo niedochowania wymogu formalnego w postaci wykazania podatku należnego od tych transakcji w korekcie właściwej deklaracji złożonej w okresie 3 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tych czynności. Odpowiadając na to pytanie, Sąd uznał, że w świetle wniosków płynących z analizy orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej "TSUE") w kwestii stosowania zasady neutralności i proporcjonalności VAT, regulacje ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT" w zakresie przepisów mających zastosowanie w sprawie, tj. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b) i ust. 10i cytowanej ustawy, są sprzeczne z zasadami ustawodawstwa unijnego i powszechnie akceptowanym sposobem jego wykładni. W konsekwencji, w ocenie Sądu, organ, wydając zaskarżoną interpretację, naruszył prawo materialne, poprzez niezastosowanie prounijnej wykładni spornych przepisów ustawy o VAT. Sąd nie dopatrzył się natomiast zarzucanych w skardze uchybień natury procesowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty