Wyrok NSA z dnia 20 października 2020 r., sygn. II OSK 2478/20
Dla ustalenia treści normy prawnej wypływającej z przepisu art. 59 ust. 3 u.p.z.p. koniecznym jest zastosowanie innych metod wykładni, głównie na płaszczyźnie celowościowej i systemowej. Jeśli się bowiem zważy, że w przypadku samowolnej zmiany zagospodarowania terenu, o której mowa w art. 59 ust. 2 ww. ustawy, a więc w przypadku braku planu miejscowego, właściwy organ administracji dysponuje instrumentem prawnym umożliwiającym doprowadzenie terenu do stanu zgodnego z prawem, tj. decyzją wydawaną na podstawie art. 59 ust. 3 u.p.z.p., to przyjąć trzeba, że także w razie samowolnej zmiany zagospodarowania terenu bez względu na to, czy nastąpiło to na terenie objętym planem miejscowym, czy też nieposiadającym planu, stan zgodności z prawem osiągać należy przy zastosowaniu instytucji przewidzianych art. 59 ust. 3 u.p.z.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj po rozpoznaniu w dniu 20 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. S. i B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 1528/19 w sprawie ze sprzeciwu R. S. i B. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z dnia 10 stycznia 2020r., sygn. akt II SA/Gl 1528/19, oddalił sprzeciw R. S. i B. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...]w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] marca 2019r. nr [...]Burmistrz [...] stwierdził, że dokonana zmiana zagospodarowania terenu działki nr [...] położonej w [...] przy ul. [...] "polegająca na: prowadzeniu działalności gospodarczej w postaci hurtowni alkoholu, napojów oraz zagranicznych artykułów spożywczych i środków czystości jest niezgodna z zapisem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta [...], zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej [...] Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2004r. (Dz. Urz. [...]), określającym ten teren w § 11 jako: 66MNU - tereny mieszkaniowo-usługowe (brutto) o niskiej intensywności zabudowy K22D - Przeznaczenie terenu: projektowana ulica dojazdowa. Szerokość w liniach rozgraniczających: 10 m" oraz nakazał R. i B. S. będącymi właścicielami przedmiotowej nieruchomości przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania tej działki. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że teren przedmiotowej nieruchomości jest utwardzony, są na nim gromadzone transportery o wysokości ok. 9 m. Magazynowane są tam również beczki typu KEG, palety oraz butle z gazem. Z tyłu działki na granicy z posesją K. L. widać zza siatki ogrodzeniowej posadowiony drewniany płot znacznie poniżej ogrodzenia posesji nr [...] co wskazuje na podniesienie rzędnej terenu poprzez nasypanie. Ponadto na przedmiotowej nieruchomości posadowiony jest namiot pełniący funkcje magazynu, w którym przechowywane są transportery, a bezpośrednio za namiotem ułożone palety i również transportery. Na posesji [...] posadowione jest ogrodzenie, za którym parkują samochody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty