17.11.2020

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. I OSK 1187/20

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Po 1060/19 w sprawie ze skargi K.M. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Po 1060/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K.M. uchylił postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie (pismo) Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...] lipca 2019 r. znak: [...] wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania. W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Pismem z dnia 22 lipca 2019 r. K.M. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji [...] z wnioskiem o uzupełnienie wypłaconego mu po dniu 16 lutego 2017 r. ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy za rok 2017 o kwotę 3.259,62 zł. Swój wniosek uzasadnił tym, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt K 7/15, stwierdził, że art. 115a ustawy o Policji w części dotyczącej wskaźnika 1/30 wysokości uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za 1 dzień urlopu jest niezgodny z art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 zdanie drugie Konstytucji RP, ponieważ przyjęcie we wskazanym przepisie ustawy o Policji wskaźnika 1/30 części miesięcznego uposażenia policjanta oznacza, że wypłacanej policjantowi należności za jeden dzień niewykorzystanego urlopu nie można nazwać rekompensatą ekwiwalentną, co prowadzi do naruszenia istoty corocznego płatnego urlopu chronionego art. 66 ust. 2 Konstytucji RP. Świadczeniem ekwiwalentnym za przepracowany dzień urlopu jest wynagrodzenie za jeden dzień roboczy. Taki sposób obliczania wartości jednego dnia urlopu wynika z faktu, że urlop wypoczynkowy i dodatkowy liczony jest wyłącznie w dniach roboczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne