23.09.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. I OSK 503/20

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 1201/19 w sprawie ze skargi T.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] 2019 r. nr [...] w przedmiocie uznania wypłaconego świadczenia wychowawczego za świadczenie nienależnie pobrane oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 3 września 2019 r., na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm., dalej: p.p.s.a.), oddalił skargę T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] 2019 r.

Zaskarżoną decyzją Kolegium utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy R. z [...] 2019 r. o uznaniu świadczeń wychowawczych wypłaconych w okresie od dnia 1 października 2017 r. do dnia 30 września 2018 r. na J. K. w wysokości 500 zł miesięcznie za świadczenia nienależnie pobrane oraz zobowiązującą T. K. do zwrotu świadczeń nienależnie pobranych w łącznej wysokości [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie ([...] zł). Zobowiązanie do zwrotu świadczeń nienależnie pobranych oparto na art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134) wobec ustalenia okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 2 pkt 2 tej ustawy tj. przyznania świadczenia w wyniku świadomego wprowadzenia w błąd przez uprawnionego. Podkreślono, że występując o przyznanie świadczenia wychowawczego na syna J. K. (urodzonego [...] 2007 r.), T. K. wskazał, że jest to jego kolejne (nie pierwsze) dziecko. Tymczasem w dniu [...] 2018 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. wpłynął wyrok Sądu Okręgowego w [...] z 17 stycznia 2006 r., sygn. akt [...], orzekający rozwód B. K. z T. K. oraz zasądzający alimenty na rzecz małoletniego dziecka K. K. (urodzonej [...] 2003 r. i wpisanej w skład rodziny jako pierwsze dziecko) od ojca T. K. oraz ustalający miejsce pobytu małoletniej córki przy matce. W tej sytuacji świadczenie wychowawcze na syna J. K., wpisanego w skład rodziny jako drugie dziecko, nie przysługiwało. Wobec braku orzeczenia sądowego o sprawowaniu opieki naprzemiennej nad córką K. K., J. K. powinien zostać uznany za pierwsze dziecko, na które w okresie od dnia 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. świadczenie mogło być przyznane jedynie po spełnieniu kryterium dochodowego.

Sąd I instancji stwierdzając zgodność z prawem wydanych w sprawie decyzji wskazał, że J. K. urodzony w 2007 r. nie mógł być uznany za członka rodziny skarżącego jako kolejne dziecko, gdyż córka K. K. została zaliczona do rodziny matki, a to wykluczało możliwość uzyskania przez skarżącego przewidzianego ustawą świadczenia wychowawczego na syna jako na kolejne dziecko w rodzinie. Skarżący świadomie pobierał świadczenia wychowawcze, bowiem treść pouczeń zawartych w znajdującym się w aktach sprawy druku wniosku o udzielenie prawa do ww. świadczenia jest wyczerpująca i zrozumiała, a więc skarżący po zapoznaniu się z tymi pouczeniami miał pełną świadomość, czy wnioskowane świadczenie mu przysługuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty