22.01.2020

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 3754/18

Opiekę naprzemienną, o jakiej mowa w art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, cechuje mniej więcej równy podział obowiązków pomiędzy rodzicami w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem, które zamieszkuje i koncentruje swoje sprawy życiowe na zmianę u obojga rodziców.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 237/18 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 237/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...].

Decyzją tą Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej: organ II instancji, Kolegium), działając na podstawie art. 138 § 1 punkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. 2017 r., poz. 1257; dalej: "k.p.a."), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania K. S. świadczenia wychowawczego wnioskowanego na rzecz córki M. S. na okres 2016/2017.

K. S. domagał się przyznania mu 50% świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2016/17 i podnosił w toku postępowania, że sprawuje opiekę nad dziećmi A. i M. S. i ponosi koszty związane z ich wychowaniem.

Kolegium uzasadniając zaskarżoną decyzję wskazało na regulację art. 2 pkt 1 - 2 oraz pkt 16 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1751 ze zm.), powoływanej dalej jako u.p.p.w.d., podnosząc, iż fakt ustanowienia opieki naprzemiennej obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub w rozłączeniu musi wynikać z orzeczenia sądu, aby wywołać określony w tym przepisie skutek prawny. Brak orzeczenia sądu, z którego wynikałby obowiązek sprawowania opieki nad dziećmi, to jest synem A. i córką M. w sposób naprzemienny, uniemożliwia zaliczenie tych dzieci do rodzin obojga rozwiedzionych rodziców. Jednocześnie SKO wskazało, że ustalenie opieki naprzemiennej przez sam organ administracji rozstrzygający sprawę na podstawie badania dodatkowych okoliczności sprawy i zaliczenie na tej podstawie dziecka do rodzin obojga rodziców jest nieuprawnione w świetle wyraźnego brzmienia art. 2 pkt 16 u.p.p.w.d., posługującego się pojęciem "orzeczenie". Kolegium stwierdziło, iż skarżący nie ma orzeczonej przez Sąd opieki naprzemiennej nad córką M. S. Sąd Okręgowy w [...] wyrokiem z dnia [...] marca 2016 r., sygn. akt. [...], orzekając rozwód skarżącego z A. S. władzę rodzicielską nad dziećmi A. S. i M. S. powierzył zarówno ojcu jak i matce. Nie oznacza to jednak, że opieka jest sprawowana naprzemiennie. Zdaniem Kolegium skarżący wywiązuje się w zakresie określonym w wyroku sądu ze swoich obowiązków jako rodzica. Pozostają one jednak bez bezpośredniego związku z istnieniem lub nieistnieniem opieki naprzemiennej obojga rodziców ustalonej orzeczeniem sądowym, o jakiej mowa w ustawie. Kolegium uznało, iż w realiach niniejszej sprawy, zgodnie z wyrokiem sądu skarżący nie mieszkający wspólnie z córką nie sprawuje nad nią faktycznej opieki o jakiej mowa w ustawie. Opiekę tą sprawuje matka dziecka, która otrzymuje na dziecko świadczenie wychowawcze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp