28.04.2020

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2020 r., sygn. II OSK 1791/19

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Paweł Groński po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2019 r. sygn. akt IV SA/Wr 518/18 w sprawie ze skargi W.W. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2018 r. znak [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 12 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę W.W. (dalej: skarżący) na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z [...] września 2018 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z 22 stycznia 2018 r., skarżący wniósł o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie ustawy z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 690, dalej: ustawą o działaczach opozycji). Skarżący wskazał, że był prześladowany z powodów politycznych od 1962 r. do końca komunizmu w Polsce. Do wniosku skarżący dołączył swój życiorys, decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z 11 stycznia 2018 r. oraz sporządzony przez siebie "Opis represji". Skarżący wyjaśnił, że doznał represji, które polegały m.in.: na usunięciu go z listy uczniów Państwowego Technikum Hodowlanego w [...], w wyniku czego ukończył jedynie Zasadniczą Szkołę Zawodową w [...] o profilu budowlanym, co spowodowało zatrudnianie "do najcięższych i nisko płatnych prac". Ponadto był nękany licznymi wezwaniami przez Milicję Obywatelską, namawiany do współpracy w zakresie rzekomego zwalczania narkomanii w [...], co miało na celu doprowadzenie skarżącego do "śmierci w nieustalonych okolicznościach". Ponadto umieszczono skarżącego w milicyjnym areszcie na ponad 48 godziny za rzekome malowanie na ścianach budynków haseł przeciwko władzy PRL. Skarżący wskazał, że na skutek ciągłego stresu i ciężkich przeżyć wynikających z chronicznego inwigilowania go, zastraszania, nękania, ograniczania wolności oraz ciężkiej pracy na budowach, stracił zdrowie, pozostając podopiecznym opieki społecznej. Wskazał, że jedynym świadkiem doznanych przez niego represji jest młodsza siostra "[...]" (z domu W.), która z powodu podobnych prześladowań przez władze komunistyczne, cierpi na schizofrenię. Pozostali świadkowie nie żyją lub nie ma z nimi kontaktu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne