26.05.2020

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. II OSK 2864/19

Inne; Kombatanci

 

Dnia 26 maja 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) sędzia del. NSA Anna Żak po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Lu 953/18 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Lu 953/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Lublinie oddalił skargę J. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (Szef Urzędu) z [...] października 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, w dniu 26 stycznia 2018 r. J. D. złożył do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

W uzasadnieniu wniosku podał, że podczas pełnienia służby wojskowej zatrzymał dwie osoby przekraczające granicę, które - po wylegitymowaniu - puścił wolno, nie wzywając patrolu pogotowia. Następnie uległ wypadkowi podczas szkolenia, przy czym - jak zaznaczył wnioskodawca, (cyt.) "nie wie, czy był to wypadek czy zemsta". W wyniku doznanego wówczas urazu cierpi na niedosłuch.

Do wniosku J.D. załączył decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ("IPN") nr [...] z dnia [...] stycznia 2018 r., stwierdzającą, że wnioskodawca nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz, że w archiwach IPN nie zachowały się dokumenty wytworzone przez stronę lub przy jej udziale, w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Ponadto wnioskodawca przedłożył kserokopie szeregu dokumentów, w tym pisma Ministerstwa Obrony Narodowej, pisma Centralnej Komisji Lekarskiej oraz opinii lekarzy biegłych sądowych, a także pisma IPN zawierającego informację, że w zasobach archiwalnych tegoż Instytutu nie odnaleziono dokumentów potwierdzających spełnienie przez J. D. przesłanek z art. 2 i art. 3 ustawy z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. 2015, poz. 693 ze zm., Udoa).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne