11.03.2020

Wyrok NSA z dnia 11 marca 2020 r., sygn. II OSK 1178/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.P. i A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 766/17 w sprawie ze skargi A. P. i A. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 766/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę skarżących na zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", w [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności robót budowlanych. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB", w C., na podstawie art. 105 K.p.a., umorzył postępowanie w sprawie zbadania legalności usytuowania budynku mieszkalnego na działce nr [...] przy ul. [...] w S. od granicy z działką nr [...] jako bezprzedmiotowe.

Organ ustalił, że przedmiotowy budynek znajduje się 3,60 m od granicy z ww. działką sąsiednią, a w ścianie budynku od strony ww. działki znajdują się otwory okienne. Jednocześnie organ ustalił, że budynek powstał na podstawie pozwolenia na budowę z 1974 r., a wtedy obowiązywało rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 lipca 1961 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego. Przepisy tego rozporządzenia nie określały minimalnych odległości budynków od granic nieruchomości sąsiednich, a jedynie minimalne odległości lokalizacji budynków od innych obiektów budowlanych z uwagi na warunki bezpieczeństwa pożarowego. Wymogi w tym zakresie nie zostały naruszone, w sytuacji gdy przedmiotowy budynek zlokalizowany jest od najbliższej sąsiedniej zabudowy w odległości 14,31 m. Zbliżenie budynku do granicy z działką było zatem w świetle obowiązujących wówczas przepisów dopuszczalne (pozwolenie przewidywało 4 m od granicy). Również zbliżenie balkonu budynku do granicy na odległość około 2,55 m nie narusza zarówno obecnych, jak i warunków technicznych z 1961 r., zachowana jest minimalna odległość wynosząca 1,5 m. Stwierdził też organ, że lokalizacja budynku nie narusza ustaleń obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne