21.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1679/18

Regulacje dotyczące ustalenia opłat obciążających właściciela pojazdu, o których mowa w art. 130a u.p.r., nie mają zastosowania do stosunku prawnego zachodzącego pomiędzy podmiotem dokonującym usunięcia pojazdu i prowadzącym parking a organem administracji publicznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marian Wolanin Sędziowie: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant: sekretarz sądowy Małgorzata Samuła po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2020 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 1 lutego 2018 r. sygn. akt III SA/Lu 573/17 w sprawie ze skargi W. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przyznania zwrotu wydatków i wynagrodzenie za usunięcie z drogi i parkowanie pojazdu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 1 lutego 2018 r., sygn. akt III SA/Lu 573/17 oddalił skargę W. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z [...] sierpnia 2017 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Starosty Z. z [...] marca 2017 r., nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie przyznania M. R. i W. R., wspólnikom rozwiązanej w dniu 31 grudnia 2013 r. Spółki cywilnej "A." M. R. i W. R., zwrotu wydatków i wynagrodzenia za usunięcie i dozór pojazdu marki Volkswagen Passat o nr. rejestracyjnym [...].

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ wskazał, że wniosek dotyczy pojazdu usuniętego z drogi i umieszczonego na parkingu wnioskodawców w dniu 7 marca 2011 r. W okresie od 8 kwietnia 2010 r. do 13 kwietnia 2012 r., firma skarżącego nie była wyznaczona przez starostę do usuwania z drogi i przechowywania pojazdów, w przypadkach określonych w art. 130a ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1260 z późn. zm.; dalej jako: "p.r.d."). Podmiot, który nie był wyznaczony przez starostę, podejmujący się usuwania z drogi i przechowywania pojazdów, czyni to na własne ryzyko. Wprawdzie firma skarżącego złożyła stosowną ofertę, jednak nie została ona przyjęta przez Starostę, wobec sporu co do wysokości ceny usług. Dopiero 13 kwietnia 2012 r. została zawarta umowa pomiędzy Starostą a firmą skarżącego, dotycząca prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych z dróg położonych na terenie powiatu z. Ponadto organ wskazał, że prawomocnym postanowieniem z 15 grudnia 2011 r., sygn. akt I Ns 1060/11, Sąd Rejonowy w Zamościu oddalił wniosek o orzeczenie przepadku przedmiotowego pojazdu na rzecz Powiatu Z., wobec czego właścicielem tego pojazdu jest nadal osoba fizyczna, która powinna być obciążona wszelkimi kosztami usunięcia pojazdu z drogi i jego przechowywania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne