06.02.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 6 lutego 2020 r., sygn. I OSK 2070/18

Służba celna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Stasikowski po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 marca 2018 r., sygn. akt II SAB/Sz 12/18 w przedmiocie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi K. K. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [..] w przedmiocie braku złożenia propozycji służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 marca 2018 r., sygn. akt II SAB/Sz 12/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił skargę K.K. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [..] w przedmiocie braku złożenia propozycji służby.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że na podstawie przepisu art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm. - dalej p.w.k.a.s.) w terminie do dnia 31 maja 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej miał obowiązek, przedstawić skarżącemu propozycję służby, czego nie uczynił. W oparciu o powyższe, skarżący wniósł o stwierdzenie bezczynności Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] i zobowiązanie do niezwłocznego złożenia mu propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej, uwzględniającej posiadane przez niego kwalifikacje, przebieg służby oraz dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Sąd stwierdził, że w realiach niniejszej sprawy organ dopełnił obowiązku, o którym art. 165 ust. 7 p.w.k.a.s., składając skarżącemu w dniu 17 maja 2017 r. pisemną propozycję określającą warunki zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnej w Izbie Administracji Skarbowej w [...], korzystając z przyznanej mu przez ustawodawcę swobody w zakresie wyboru formy dalszego zatrudnienia, bądź służby. Przedstawiona funkcjonariuszowi celnemu, na podstawie przepisów wprowadzających ustawę o KAS, propozycja nie stanowi aktu lub czynności, o jakich mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Nie dotyczy ona bowiem bezpośrednio praw i obowiązków administracyjnoprawnych wynikających z przepisów prawa, a przede wszystkim pozostaje w sferze podległości służbowej - art. 5 pkt 2 p.p.s.a. Stosownie do powołanego przepisu sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Organ Krajowej Administracji Skarbowej składający funkcjonariuszowi celnemu pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia na podstawie art. 165 ust. 7 p.w.k.a.s. występuje w charakterze pracodawcy, a nie jako organ administracji publicznej, a zatem brak jest administracyjnoprawnego charakteru dla takiej kompetencji organu. Nie sposób również dostrzec w niej cech decyzji, od której przysługiwałoby uprawnienie do złożenia środka zaskarżenia w trybie administracyjnym. Sama propozycja nie rozstrzyga żadnej sprawy, ani nie kończy w inny sposób postępowania administracyjnego w danej sprawie. Konsekwencją przyjęcia propozycji jest jedynie określenie nowych warunków zatrudnienia. Natomiast odmowa przyjęcia propozycji prowadzi do wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariusza. Propozycja nowych warunków zatrudnienia stanowi zatem jedynie ofertę do pozostawienia funkcjonariusza w stosunku zatrudnienia, nie kształtuje natomiast ostatecznie sytuacji prawnej funkcjonariusza, która ulega zmianie dopiero z chwilą zajęcia przez funkcjonariusza stanowiska w przedmiocie przedłożonej propozycji. Z woli ustawodawcy jedynie propozycja pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej stanowi decyzję administracyjną, od której przysługuje wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy i skarga do sądu administracyjnego (art. 169 ust. 4, 6 i 7 p.w.k.a.s.). Przytoczone wyżej okoliczności przemawiają, w ocenie Sądu, za tym, że złożenie pisemnej propozycji zatrudnienia na określonych warunkach czyniło zadość obowiązkom organu nałożonym art. 165 ust. 7 p.w.k.a.s., nie stanowiąc jednocześnie czynności, od której przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Organ nie był zobowiązany do złożenia skarżącemu, będącemu funkcjonariuszem celnym, pisemnej propozycji pełnienia służby, ponieważ ustawodawca pozostawił mu wybór w zakresie pozostawienia funkcjonariusza w służbie, bądź złożenia propozycji zatrudnienia. Tym samym, skarga na bezczynność organu, polegającą na braku złożenia funkcjonariuszowi pisemnej propozycji pełnienia służby nie przysługuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne