27.05.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2020 r., sygn. II GSK 186/20

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2019 r. sygn. akt V SA/Wa 1885/18 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 listopada 2019 r. (sygn. akt V SA/Wa 1885/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę T. S. (dalej zwanego "Skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej zwanego "Dyrektorem IAS") z [...] października 2018 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] grudnia 2013 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej zwanej "ugh") w (niebędącym kasynem gry) lokalu "Kawiarnia [...]" przy ul. [...] w [...]. W lokalu znajdowały się dwa włączone do zasilania i gotowe do eksploatacji automaty do gier o określonych nazwach i numerach. W toku kontroli funkcjonariusze m.in. dokonali oględzin urządzeń oraz przeprowadzili eksperyment procesowy, który został utrwalony na filmie video. W toku czynności zabezpieczono umowę najmu części lokalu zawartą 1 września 2013 r. pomiędzy właścicielem kontrolowanego lokalu jako wynajmującym a Skarżącym i M. S. (wspólnikami spółki cywilnej [...], reprezentowanymi przez Skarżącego) jako najemcami. Z umowy wynikało, że wynajmujący wynajął najemcom 3 m² lokalu w celu wstawienia automatów w zamian za czynsz w wysokości 100 zł brutto miesięcznie. Przesłuchany w charakterze świadka właściciel lokalu (M. B.) zeznał m.in., że: 1) właścicielem spornych automatów jest spółka cywilna [...] M. S. T. S., 2) automaty zostały wstawione do lokalu 1 września 2013 r., 3) klucze do automatów posiadał Skarżący i to on przyjeżdżał raz w miesiącu, spisywał liczniki, uzupełniał pieniądze i odbierał fakturę VAT za najem, uiszczał należność za fakturę, przyjeżdżał w przypadku braku pieniędzy na wypłatę z automatu, umawiał się z graczem na wypłatę pieniędzy z tzw. ręki do ręki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne