Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2020 r., sygn. II GSK 90/18
Drogi publiczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Czarnik, Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.), Sędzia WSA (del.) Stefan Kowalczyk, Protokolant Anna Fyda-Kawula, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt II SA/Go 646/17 w sprawie ze skargi L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, wyrokiem z dnia 20 września 2017 r., uwzględnił skargę L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...] czerwca 2017 r., w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego uchylając tą decyzje oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2017 r.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku czynności sprawdzających przeprowadzonych w dniu 16 listopada 2016 r., stwierdzono, że kontener na gruz zlokalizowany w pasie drogowym ul. D. przy budynku dworca PKP w G. W.. zajmował pas drogowy bez zezwolenia zarządcy drogi. Z czynności tych sporządzono dokumentację fotograficzną oraz dokonano pomiaru zajęcia pasa drogowego (3,04 m2). W toku wszczętego postępowania ustalono, że zajęcia pasa drogowego dokonał skarżący prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wywozie odpadów.
Ustalenia te stały się podstawą decyzji Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia [...] marca 2017 r., którą nałożono na skarżącego karę wysokości 608 zł, za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi.
Objętą skargą decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W ocenie Kolegium ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynikało, że pas drogowy został zajęty bez zezwolenia poprzez ustawienie na nim kontenera na gruz należącego do przedsiębiorstwa L. Z.. Zakres i czas zajęcia zostały udokumentowane. Zdaniem Kolegium podmiotem odpowiedzialnym za zajęcie pasa drogowego w świetle art. 40 ust. 12 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. 2016 r. poz. 1440; dalej u.d.p.) był podmiot, który faktycznie dokonał zajęcia pasa drogowego bez legitymowania się właściwym zezwoleniem i był nim skarżący jako przedsiębiorca zajmujący się wywozem odpadów, do którego należał postawiony w pasie drogowym kontener. Podniesiony przez skarżącego zarzut zawarcia przez niego umowy najmu kontenera i odbioru odpadów, zdaniem organu nie wywierał skutków prawnych, gdyż postanowienia umowy nie mogły wpływać na zmianę bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa w sytuacji gdy to przedsiębiorca (wynajmujący) podstawia i odbiera kontener.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty