14.01.2020

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 595/19

Drogi publiczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia WSA (del.) Stefan Kowalczyk po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Go 30/19 w sprawie ze skargi L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...] października 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, wyrokiem z 14 lutego 2019 r., oddalił skargę L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z [...] października 2018 r., w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, decyzją z [...] sierpnia 2018 r. nałożył na skarżącego karę w łącznej wysokości 1.328 zł za zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej przy ul, Ch. w G. W.. w okresie od 6 do 10 maja 2018 r. bez zezwolenia. Podstawą decyzji było stwierdzenie umieszczenia przez skarżącego, w ramach prowadzonej przez niego firmy, kontenera na gruz we wskazanej lokalizacji. Organ ustalając czas i powierzchnię zajętej drogi naliczył stronie karę w wysokości dziesięciokrotności opłaty za zajęcie jednego metra kwadratowego powierzchni odpowiedniej kategorii drogi.

Objętą skargą decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gorzowie Wlkp. uchyliło w całości rozstrzygnięcie organu I instancji i wymierzyło skarżącemu karę w wysokości 1.062,40 zł.

Organ odwoławczy zaaprobował kwalifikację prawną dokonaną w uchylonej decyzji, wskazując, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, iż pas drogowy zajęty został bez zezwolenia przez ustawienie na nim kontenera na gruz firmy skarżącego. Miejsce posadowienia kontenera oraz czas zajęcia potwierdzały protokół, pomiary, fotografie i mapy znajdujące się w aktach administracyjnych. Z dokumentów urzędowych wynikało również, że działka na której znajdował się kontener stanowiła drogę powiatową. W ocenie SKO zajęcie pasa drogowego wynosiło nie pięć, a cztery dni wobec czego kara podlegała zmniejszeni od ustalonej pierwotnie wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne