Wyrok NSA z dnia 15 października 2020 r., sygn. I FSK 1971/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 470/17 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 23 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 8 sierpnia 2017 r. w sprawie I SA/Kr 470/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę G. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 23 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r. (opisany wyrok i pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie CBOIS).
1.2. Sąd pierwszej instancji podzielił wyrażone w decyzji stanowisko organu odwoławczego co do tego, że faktury wystawione przez skarżącą na rzecz A. LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także faktury otrzymane od tego podmiotu, nie odzwierciedlają faktycznych zdarzeń gospodarczych na nich wykazanych w zakresie, w jakim identyfikują A. LLC, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą i posiadający siedzibę w USA, bowiem podmiot ten wykazywał aktywność gospodarczą w Polsce. Strona skarżąca, wystawiając faktury VAT na rzecz podmiotu zarejestrowanego w Stanach Zjednoczonych, wykazując równocześnie sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce, miała na celu uniknięcie zapłaty podatku należnego od sprzedaży kodów do gier oraz świadczonych na rzecz ww. kontrahenta usług, a w konsekwencji stosowanie konkurencyjnych cen w relacji do proponowanych przez inne firmy sprzedające takie kody na terytorium Polski. Sąd stwierdził, że w powyższym zakresie skarżąca dopuściła się nadużycia prawa, które skutkowało osiągnięciem przez tę skarżącą nieuprawnionej korzyści podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty