04.11.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. I FSK 414/18

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, , po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. [...] w S.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 1034/16 w sprawie ze skargi C. [...] w S.O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 19 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV Kwartał 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 13 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 1034/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę C. [...] (dalej "S." lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 19 września 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2012 r.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji zaaprobował w całości ustalenia faktyczne organów podatkowych co do tego, że S. nie uczestniczyła faktycznie w obrocie gospodarczym (tj. nie prowadziła działalności gospodarczej), a reprezentujący ją prezes - S.K. wykorzystał ten podmiot do firmowania nierzeczywistych transakcji, służących wyłudzaniu podatku od towarów i usług oraz środków pomocowych przez współpracujące z nim podmioty. Powyższe, zdaniem Sądu, potwierdza zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, z którego bezspornie wynika, że Skarżąca nie przedłożyła żadnych wiarygodnych materiałów, które potwierdzałyby faktyczne dokonanie dostaw. W konsekwencji za zasadne uznano także pozbawienie S. przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego m. in. z 3 faktur wystawionych tytułem świadczenia usług księgowych przez Biuro [...] w S. (dalej "Biuro [...]"), uznając, że nabywane usługi nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sąd pierwszej instancji przyznał również rację organom podatkowym, że S. nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z 2 faktur wystawionych przez E. sp. z o.o. z siedzibą we W. (dalej "E."), tytułem usług najmu pomieszczeń, jako faktur niedokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych. W ocenie Sądu wystawca spornych faktur faktycznie nie dysponował wynajmowanym lokalem, nigdy go nie widział, w rezultacie czego najem przez Skarżącą lokalu od ww. podmiotu nigdy nie nastąpił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne