29.10.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 października 2020 r., sygn. I FSK 1439/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Sp. k. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 1077/17 w sprawie ze skargi M. Sp. k. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 4 sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 4 sierpnia 2017 r., nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie na rzecz M. Sp. k. z siedzibą w K. kwotę 5467 (pięć tysięcy czterysta sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji

1.1. Wyrokiem z 30 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 1077/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. sp. z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w K. (dalej skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z 4 sierpnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r.

2. Przedstawiony przez Sąd I instancji przebieg postępowania podatkowego.

2.1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej także organ drugiej instancji, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej organ pierwszej instancji) z 15 marca 2016 r., którą określono skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r.

2.2. Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji ustalił, że skarżąca spółka wykazała w rozliczeniu VAT za wrzesień 2012 r. wewnątrzwspólnotową dostawę przewodów elektrycznych, bębnów oraz palet euro na rzecz czeskiej Spółki K. s.r.o. Podkreślił, że w postępowaniu podatkowym ustalono, że czeska spółka w rzeczywistości nie prowadziła samodzielnej działalności gospodarczej, a jej powstanie od samego początku miało na celu udział w tzw. oszustwie karuzelowym. Skarżąca spółka nie mogła zatem dokonać dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz czeskiego podmiotu, a nieuprawnione wykazanie tych transakcji, jako dostaw wewnątrzwspólnotowych spowodowało zawyżenie dostaw na kwotę 472.278,00 zł. a w konsekwencji zawyżenie podatku podlegającego zapłacie w kwocie 88.312,00 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne