25.09.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 września 2020 r., sygn. II FSK 2191/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 25 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 632/15 w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 czerwca 2017r., sygn. akt III SA/Wa 632/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę R. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej: Dyrektor) z 18 grudnia 2014r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007r. (wyrok ten, podobnie jak i pozostałe powoływane orzeczenia, dostępny jest na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

W złożonej skardze kasacyjnej, Skarżący zarzucił powyższemu wyrokowi:

I. naruszenie przepisów prawa procesowego (art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017r. poz. 1369 ze zm. - dalej: p.p.s.a.) w sposób jednoznacznie wpływający na wynik sprawy, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. w zw. z art. 151 p.p.s.a. wobec oddalenia skargi Skarżącego przez Sąd pierwszej instancji - a to poprzez naruszenie:

1/ art. 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017r. poz. 201 ze zm. - dalej: O.p.), obowiązującego w dacie rozpoznawania skargi, a statuującego zasadę In dubio pro tributrio, która to w dacie wystąpienia ze skargą, mimo braku jej wyrażenia expressis verbis w przepisach O.p. wywodzona była (nota bene w szerszym zakresie) w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa w powiązaniu z zasadami Konstytucji RP - a to poprzez wykładanie w istocie wszelkich wątpliwości w sprawie na niekorzyść Skarżącego;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne