09.07.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1637/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. sp. z o.o. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 372/17 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 3 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. sp. z o.o. z siedzibą w N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 29 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 372/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę T. sp. z o.o. w N., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 3 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2012 r.

Względem T. sp. z o.o. (dalej: "spółka" lub "skarżąca"), prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży paliw, przeprowadzono kontrolę podatkową pod kątem sprawdzenia prawidłowości dokonanego rozliczenia podatku VAT za maj 2012 r. W jej wyniku stwierdzono nieprawidłowości w zakresie odliczania przez spółkę podatku naliczonego. Odliczyła ona podatek VAT w łącznej kwocie 54.505 zł z dwóch faktur wystawionych przez firmę R.. sp. z o.o. w P. za olej napędowy. Odliczenie to zakwestionowano ponieważ w ocenie kontrolujących z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynikało, że te faktury nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży.

Po rozpatrzeniu odwołania organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał, że spółka nie posiadała stałego miejsca przechowywania paliw (bazy magazynowej), ani innych środków trwałych. Z uwagi na fakt, iż w sprawie zakwestionowano wyłącznie zakupy oleju napędowego od R.. organ odwoławczy przedstawił też okoliczności funkcjonowania tejże spółki. Z ustaleń organów podatkowych kontrolujących R.. wynika, że faktycznie nie prowadziła ona żadnej działalności gospodarczej, a wystawione faktury m.in. na rzecz skarżącej spółki w maju 2012 r. nie dokumentują rzeczywistych transakcji. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. wydał dla R.. decyzję w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za I i II kwartał 2012 r., w której stwierdził, że faktury wystawiane przez nią m.in dla T. nie potwierdzają zdarzeń gospodarczych w nich wykazanych. Spółka R.. nie nabyła w istocie oleju napędowego w okresie objętym ww. decyzją, nie miała możliwości jego przechowywania, a skoro faktycznie nie dysponowała olejem napędowym to tym samym nie mogła go odsprzedawać kolejnym podmiotom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne