16.04.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2020 r., sygn. II FSK 2287/19

1. Uprawdopodobnienie jest środkiem zastępczym dowodu w ścisłym tego słowa znaczeniu i nie daje pewności, lecz tylko wiarygodność (prawdopodobieństwo) stwierdzenia o jakimś fakcie. Brak winy w uchybieniu terminu do dokonania czynności w toku postępowania podatkowego powinien być oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy, w sposób uzasadniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony należycie dbającej o swoje interesy. O braku winy można mówić tylko w przypadku, gdy dopełnienie obowiązku było niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia. Wiąże się to z obowiązkiem strony do szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. Gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa w tym zakresie - przywrócenie terminu jest niemożliwe.

2. Strona mając świadomość swojej choroby, która nie była nagła i możliwość jej zaostrzeń, dokładając należytej staranności powinna ustanowić pełnomocnika. Okoliczność, że objawy choroby psychicznej mogą wiązać się z brakiem możliwości rozpoznania sytuacji, w której osoba chora się znajduje, tym bardziej wymaga zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami w okresie nasilenia choroby.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Jan Grzęda (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 grudnia 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 718/18 w sprawie ze skargi G. T. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne