Wyrok NSA z dnia 29 maja 2020 r., sygn. II FSK 2755/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki Sędzia NSA Jerzy Płusa Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 301/19 w sprawie ze skargi T. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 13 lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie kary porządkowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 301/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j. t. Dz. U. z 2018 r.,
poz. 1302 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a", oddalił skargę T. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z 13 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary porządkowej.
1.1 W uzasadnieniu wyroku sąd pierwszej instancji wskazał, że jego kontroli podlegało postanowienie organu odwoławczego z 13 lutego 2019 r., którym utrzymano w mocy postanowienie organu pierwszej instancji z 9 listopada 2018 r. nakładające na skarżącą karę porządkową w wysokości 250 zł. W niniejszej sprawie strona była kilkukrotnie wzywana do złożenia wyjaśnień związanych z opodatkowaniem nieruchomości stanowiącej jej współwłasność. Pomimo kierowanych do niej wezwań i rygoru nałożenia kary porządkowej bezpodstawnie zaniechała ujawnienia danych organowi podatkowemu dotyczących wykorzystywania nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Sąd pierwszej instancji za usprawiedliwione uznał tylko takie okoliczności, które w sposób niezależny od strony i w normalnych warunkach trudny do przezwyciężenia uniemożliwiały jej zadośćuczynienie obowiązkom nałożonym przez organ podatkowy, nawet przy dołożeniu należytej staranności, a takie w niniejszej sprawie nie zaistniały. Bezzasadność odmowy udzielenia wyjaśnień stała się więc podstawą nałożenia kary porządkowej wskazaną w art. 262 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Kara ta mieści się w granicach określonych przez art. 262 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że karę porządkową można nałożyć na uczestnika postępowania w wysokości do 2800 zł, nie uzależnia przy tym jej wymiaru od jakichkolwiek przesłanek. W niniejszej sprawie wymierzono ją w dolnych granicach, w wysokości nie stanowiącej nawet 1/10 maksymalnej kwoty, a organ pierwszej instancji wskazał, że nakładając karę i ustalając jej wysokość miał na uwadze uporczywość strony w odmowie podania koniecznych danych oraz istotną różnicę pomiędzy podatkiem należnym od powierzchni związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej a podatkiem pobieranym od powierzchni pozostałych (pełny tekst uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji oraz inne powoływane orzeczenia sądów administracyjnych dostępne na są na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty