20.11.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I OSK 1949/18

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Stasikowski po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt IV SA/Po 918/17 w przedmiocie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi W.S. na propozycję pracy Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [..] z dnia [..] kwietnia 2017 r., sygn. [..] w przedmiocie propozycji zatrudnienia postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt IV SA/Po 918/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę W. S. na propozycję pracy złożoną przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [..] w dniu [..] kwietnia 2017 r.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że pismem z dnia 7 sierpnia 2017 r. W. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na złożoną przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [..] propozycję zatrudnienia z dnia [..] kwietnia 2017 r. Skarżący wniósł m.in. o uchylenie zaskarżonego aktu.

Sąd stwierdził, że nie ulega wątpliwości, iż zaskarżona propozycja nie stanowi ani żadnego z aktów, o których mowa w art. 3 § 2 pkt. 1-3 i 4a-7 p.p.s.a., ani decyzji administracyjnej. Będąc szczególnym rodzajem aktu administracyjnego, decyzja administracyjna jest jednostronnym, władczym rozstrzygnięciem organu administracji państwowej o wiążących konsekwencjach obowiązujących norm prawa administracyjnego dla indywidualnie określonego podmiotu i w konkretnej sprawie, podejmowanym w sferze stosunków zewnętrznych, poza systemem organów państwowych i podległych im jednostek. Podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia może być jedynie norma prawa administracyjnego, z której bezpośrednio lub pośrednio wynika, że jej konkretyzacja następuje w drodze wydania decyzji administracyjnej. W niniejszej sprawie nie ulega wątpliwości, iż brak jest przepisów prawa przewidujących, że konkretyzacja prawa (przedstawienie propozycji) ma nastąpić w drodze decyzji. Propozycja zatrudnienia lub pełnienia służby nie stanowi również aktu lub czynności, o jakich mowa w art. 3 § 2 pkt. 4 p.p.s.a. Sama sprawa związana z przedstawioną propozycją pozostaje sprawą wewnętrzną z zakresu podległości służbowej - art. 5 pkt. 2 p.p.s.a. Stosownie do powołanego przepisu, sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Nie ulega wątpliwości, że skarżący jako funkcjonariusz był podporządkowany służbowo Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej. Zdaniem Sądu, każdy, kto decyduje się na dobrowolne przystąpienie do tego rodzaju służby, zyskuje większą w porównaniu z pracownikami umownymi stabilizację zatrudnienia. W zamian za to rezygnuje z pewnej części swobód obywatelskich, w tym decyduje się automatycznie na ograniczenie swego prawa do sądu. Prawo funkcjonariusza do sądu podlega ograniczeniom w sprawach wynikających z relacji między przełożonym i podwładnym. W tego rodzaju sprawach z zakresu wewnętrznej sfery działania służb mundurowych prawo do sądu jest ograniczone, co stanowi konsekwencję szczególnych cech nadrzędności i podrzędności, cech stosunku służbowego i związanej z tym dyspozycyjności. Sąd podkreślił, że stanowisko to nie oznacza naruszenia prawa Skarżącego do sądu przez zamknięcie drogi sądowej (art. 45 ust. 1 w zw. z art. 77 ust. 2 Konstytucji). W przypadku wydania decyzji o zwolnieniu ze służby, funkcjonariusz może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, złożyć odwołanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Od decyzji wydanej w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydanej w wyniku odwołania przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne