05.12.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 956/18

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie: sędzia NSA Olga Żurawska- Matusiak (spr.) sędzia del. WSA Jolanta Górska Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 grudnia 2017 r. sygn. akt II SA/Łd 891/17 w sprawie ze skargi L. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji przyznającej świadczenie wychowawcze oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 891/17, po rozpoznaniu skargi L. M. (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] września 2017 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji przyznającej świadczenie wychowawcze uchylił zaskarżoną decyzję.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy:

Prezydent Miasta [...] decyzją z [...] czerwca 2017 r., znak: [...] orzekł o uchyleniu z [...] czerwca 2017 r. decyzji Prezydenta Miasta [...] z [...] czerwca 2016 r., znak: [...], przyznającej prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko: J. M., w wysokości 500 zł miesięcznie, na okres od [...] kwietnia 2016 r. do [...] września 2017r.

Na powyższą decyzję skarżący złożył odwołanie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] września 2017 r., nr [...], [...] utrzymało w mocy ww. decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] czerwca 2016 r.

Organ odwoławczy wskazał, iż w rozpoznawanej sprawie Prezydent Miasta [...] decyzją z [...] czerwca 2016 r., przyznał skarżącemu prawo do wnioskowanego świadczenia na ww. dziecko uznając, że spełnia on kryteria do przyznania świadczenia wychowawczego. Jednocześnie z akt sprawy wynika, że skarżący od [...] stycznia 2017 r. przebywa w izolacji penitencjarnej w Areszcie Śledczym w [...].

Następnie, przytaczając treść art. 2 pkt 16 oraz 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1851 - winno być Dz.U. z 2016 r., poz. 195 ze zm., dalej: "ustawa"), organ odwoławczy podkreślił, iż zamieszkiwanie wspólne uprawnionych i pozostających na ich utrzymaniu dzieci nie może być odczytywane z pominięciem warunku "faktycznej opieki" i sprzężonej z nim przesłanki "łącznego utrzymywania się z połączonych dochodów ". Kolegium podało, iż w art. 2 pkt 12 ww. ustawy, unormowano, że przez osoby pozostające na utrzymaniu należy rozumieć członków rodziny utrzymujących się z połączonych dochodów. Zatem ustalając podmiot uprawniony do świadczenia z programu "500 plus" nie można pomijać zakresu przedmiotowego, na który składają się nierozerwalnie połączone ze sobą kolejne elementy jak: faktyczna opieka oraz pozostawanie dzieci na utrzymaniu i wspólny budżet domowy osób uprawnionych, i ich dzieci. Łącznik "i" determinuje nakaz odkodowania, że dochody połączone występują przy wspólnym zamieszkiwaniu uprawnionych i ich dzieci rozumianym nie inaczej jak wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Nie można przy tym wspólnie prowadzić gospodarstwa domowego nie tylko pozostając w rozłączności w jego prowadzeniu, ale i nie zamieszkując razem. I jakkolwiek strona znalazła się w trudnej życiowej sytuacji, to nie ona jest przedmiotem oceny ziszczenia się przesłanek do uzyskania świadczenia wychowawczego, którego ustawowym celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych (art. 4 ust. 1 tej ustawy). Zatem, w ocenie Kolegium, kluczowe znaczenie dla prawa do uzyskania świadczenia z programu "500 plus" ma zarówno wspólne przebywanie uprawnionego z dziećmi, jak i okres faktycznej, realnej w tym czasie opieki sprawowanej przez niego nad nimi. Brak któregokolwiek z tych elementów, czyli: wspólnego przebywania i faktycznej opieki, powoduje, że świadczenie to nie przysługuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty