04.12.2019

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 557/19

Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Anna Szymańska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt IV SAB/Wa 200/18 w sprawie ze skargi A. K. U. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Mazowieckiego w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej także "NSA") przez Wojewodę Mazowieckiego (dalej także: "organ", "skarżący kasacyjnie", "Wojewoda") jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 października 2018 r. (sygn. akt IV SAB/Wa 200/18), stwierdzający przewlekłość postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy z rażącym naruszeniem prawa.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.

A. K. U., obywatel Indii (dalej "skarżący", "strona", "cudzoziemiec") złożył skargę na bezczynność i przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Mazowieckiego sprawy z wniosku z 27 października 2017 r. o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej "RP"). Cudzoziemiec zażądał zobowiązania organu do wydania aktu administracyjnego w terminie 14 dni od daty otrzymania akt, dokonania kontroli przewlekłości i bezczynności, orzeczenia o rażącym naruszeniu prawa przy stwierdzeniu bezczynności i przewlekłości, przyznania na rzecz skarżącego sumy pieniężnej, ewentualnie wymierzenie organowi grzywny oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji ustalił, że wniosek cudzoziemca o pobyt czasowy zawierał braki formalne, tym samym pismem z 7 lutego 2018 r. pełnomocnik cudzoziemca został wezwany w trybie art. 64 § 2 k.p.a. do ich uzupełnienia; braki te zostały uzupełnione w dniu 14 lutego 2018 r. Natomiast 12 kwietnia 2018 r. Wojewoda, na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2017 r., poz. 2206 ze zm.), dalej: "u.c.". wystąpił do Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komendanta Stołecznego Policji z wnioskiem o przekazanie informacji czy wjazd i wyjazd cudzoziemca na terytorium RP stanowią zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. W dniu 28 marca 2018 r. pełnomocnik cudzoziemca złożył ponaglenie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na niezałatwienie sprawy w terminie. W odpowiedzi, pismem z 18 kwietnia 2018 r., cudzoziemiec został wezwany do uzupełnienia dokumentów niezbędnych do wydania rozstrzygnięcia merytorycznego zgodnie z wnioskiem skarżącego. Wezwanie to zawierało informację o terminie załatwienia sprawy do 18 czerwca 2018 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne