17.10.2019

Wyrok NSA z dnia 17 października 2019 r., sygn. II OSK 2592/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka /spr./ po rozpoznaniu w dniu 17 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 223/18 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 223/18 oddalił skargę K. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta [...] (dalej "PINB"), decyzją z dnia [...] lipca 2017 r., na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 i ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, nakazał K. P., właścicielce lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku przy ul. [...] w [...], zamontowanie drzwi wejściowych do opisanego mieszkania w taki sposób, aby otwierały się do wewnątrz lokalu, w celu doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego.

PINB ustalił, że poprzedni właściciel przedmiotowego lokalu wymienił drzwi otwierane do wewnątrz przedmiotowego lokalu na drzwi otwierane na zewnątrz, w wyniku czego drzwi otwierają się na spocznik schodów. Szerokość spocznika, mierzona bez otwartego skrzydła drzwiowego, w najwęższym miejscu wynosi 1,32 m, przy wymaganych 1,5 m. Po pełnym otwarciu drzwi zawężają drogę ewakuacyjną do szerokości 1,16 m. Szerokość spocznika została więc dodatkowo zawężona, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osób zamieszkujących i przebywających w budynku. Organ pierwszej instancji stwierdził, że stan ten narusza § 68 ust 1 i 4 i § 236 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej "rozporządzenie"). Skonstatował, że w przypadku samowolnie wykonanych robót budowlanych, których nie można doprowadzić do stanu zgodnego z prawem, art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego nakazuje doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego. PINB ocenił ponadto, że przedłożona przez skarżącą opinia nie dotyczy dopuszczalności ograniczenia spocznika schodów w trakcie otwierania skrzydła drzwiowego, a tym samym nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne