11.12.2019

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 233/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej "B." sp. z o.o. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18 października 2017 r. sygn. akt II SA/Go 606/17 w sprawie ze skargi "B." sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp., wyrokiem z dnia 18 października 2017r., sygn. akt II SA/Go 606/17, oddalił skargę B. sp. z o.o. w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2017r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Prezydent Miasta [...], decyzją z dnia [...] kwietnia 2017r., nr [...], zatwierdził projekt budowlany i udzielił [...]emu [...] w [...] pozwolenia na przebudowę i rozbudowę budynku teatru na działkach nr [...], [...], [...], [...], położonych przy [...] [...] w [...]. W uzasadnieniu tej decyzji organ stwierdził, że inwestor uzupełnił dokumentację projektową, projekt jest zgodny z ustaleniami planu miejscowego, zaś osoby które sporządziły projekt mają stosowne uprawnienia.

Wojewoda [...] - po rozpatrzeniu odwołania B. sp. z o.o. w [...] - decyzją z dnia [...] maja 2017r. nr [...], uchylił w całości decyzję Prezydenta Miasta [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. W uzasadnieniu powyższej decyzji Wojewoda stwierdził, że zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1332) do wniosku o pozwolenie na budowę należało dołączyć pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy pozwolenie na budowę mogło być wydane wyłącznie temu, kto złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (Dz. U. z 2016 r., poz. 1493). Inwestor, występując z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę, powołał się na zgodę na dysponowanie nieruchomością z dnia 5 stycznia 2017 r. Nieruchomość ta stanowi jednak własność gminy [...]. W związku z czym, składając oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, inwestor winien jednoznacznie wskazać tytuł prawny upoważniający go do wykonywania robót budowlanych na tej nieruchomości. Obowiązek ten wynika z wzoru oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wojewoda podzielił również zawarty w odwołaniu zarzut braku w decyzji daty jej wydania, wymaganej przepisem art. 107 § 1 k.p.a. Zauważył, że decyzja znajdująca się w aktach sprawy zawiera odręcznie wpisaną datę jej wydania, jednakże egzemplarz decyzji doręczony odwołującemu nie posiada daty wydania decyzji. Wskazał też, że rozpatrując ponownie sprawę organ I instancji winien wezwać inwestora do złożenia prawidłowo wypełnionego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i na jego podstawie w sposób nie budzący wątpliwości ocenić prawo inwestora do dysponowania na cele budowlane działką nr ew. gr. [...] obręb [...]. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powinien odnieść się do pozostałych zarzutów podnoszonych przez skarżącego zgodnie z art. 107 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne