06.11.2019

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. II OSK 3101/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński /spr./ sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 czerwca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 1821/16 w sprawie ze skargi I. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 czerwca 2016 r. nr [...];[...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 czerwca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 1821/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2016 r. znak [...],[...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r. znak [...],[...] Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2016 r. stwierdzającą nieważność decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...], który uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] nakazującą I. Sp. z o.o. z siedzibą w K. rozbiórkę części budynku przy ul. Ś. [...] w K., to jest części powyżej poziomu stropu nad czwartą kondygnacją i nakazał inwestorowi zaniechanie dalszych robót budowlanych realizowanych przy budynku przy ul. Ś. [...] w K. w związku z wyeliminowaniem z obrotu prawnego decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] października 2001 r. nr [...] o pozwoleniu na budowę.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji z dnia [...] czerwca 2016 r. GINB wskazał w pierwszej kolejności na tryb, w jakim orzekał zauważając, iż ma on charakter wyjątkowy, służy bowiem wyeliminowaniu z obrotu prawnego decyzji dotkniętych najcięższymi kwalifikowanymi wadami, których zamknięty katalog został zawarty w art. 156 § 1 K.p.a. Następnie wyjaśnił, iż w jego ocenie decyzja będąca przedmiotem tego postępowania, dotknięta jest wadą rażącego naruszenia prawa, uregulowaną w art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. Wskazał, że przesłanka ta występuje wówczas, gdy treść decyzji pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu prawa i gdy charakter naruszenia powoduje, że decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa. Organ stwierdził, że taka właśnie sytuacja zaistniała w rozpatrywanej sprawie, albowiem badana decyzja została wydana z rażącym naruszeniem art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, stanowiącego materialnoprawną podstawę jej wydania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne