Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I OSK 2895/18
Pismo starosty o odmowie uwzględnienia wniosku o udostępnienie danych z ewidencji gruntów i budynków oraz wydania wypisów z operatu ewidencyjnego (art. 24 ust. 5 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, tekst jedn. z 2016 r., poz. 1629 ze zm.) jest aktem, na który przysługuje skarga do sądu administracyjnego na zasadach i w trybie określonym w art. 3 § 2 pkt 4 P.p.s.a.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia del. WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 249/17 w sprawie ze skargi W. K. na bezczynność Prezydenta m.st. Warszawy w przedmiocie wydania wypisu z ewidencji gruntów i budynków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 stycznia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt IV SAB/Wa 249/17) oddalił skargę W. K. na bezczynność Prezydenta m. st. Warszawy w przedmiocie wydania wypisu z ewidencji gruntów i budynków.
Powyższy wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z 29 czerwca 2016 r. skarżący zwrócił się do Prezydenta m. st. Warszawy o wydanie mu wypisów z rejestru gruntów i z rejestru budynków dla działek ewidencyjnych oznaczonych numerami: [...]. Do kolejnego pisma dołączył postanowienia spadkowe wykazujące jego następstwo prawne po F. K.
W piśmie z 3 sierpnia 2016 r. organ poinformował skarżącego, że z uwagi na brak interesu prawnego nie jest legitymowany do uzyskania żądanych wypisów. Wskazał, że jego poprzedniczka prawna nie figuruje i nie figurowała w informatycznej bazie ewidencji gruntów i budynków prowadzonej dla dzielnicy [...].
W kolejnym piśmie z 22 sierpnia 2016 r. skarżący, kwestionując stanowisko organu co do nieistnienia po jego stronie interesu prawnego, zażądał rozpatrzenia jego wniosku w prawidłowej formie tj. wydania mu wypisów z ewidencji ewentualnie wydania decyzji administracyjnej odmawiającej uwzględnienia jego wniosku. Podniósł, że przyjęcie przez organ, że po stronie wnioskodawcy nie istnieje interes prawny uprawniający do uzyskania wypisów z ewidencji gruntów i budynków, nie uprawniał organu do zastosowania art. 64 § 2 K.p.a. tj. pozostawienia podania bez rozpoznania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty