Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. II OSK 3360/17
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant asystent sędziego Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. P. i G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 września 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 358/17 w sprawie ze skarg M. C., J. C., G. P. i I. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. P. i G. P. solidarnie na rzecz M. C. i J. C. solidarnie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 września 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 358/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] października 2016 r., nr [...], Prezydent Miasta T. zatwierdził inwestorom - M. C. i J. C. projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę "budynku gospodarczego na działce nr [...] zlokalizowanej w K. przy ul.[...]" w granicy z działką nr [...] oraz w odległości 1,50 m do granicy z działką nr [...].
Odwołanie od ww. decyzji wnieśli G. P. i I. P. (właściciele sąsiedniej nieruchomości).
Zaskarżoną decyzją Wojewoda [...] uchylił ww. decyzję organu I instancji i orzekł o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
W ocenie Wojewody, § 25 ust. 2 pkt 1 lit. a miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Gminy K. (uchwała Rady Gminy K. nr [...] z dnia [...] lipca 2004 r.; [...]) wprost wskazuje, że forma architektoniczna oraz geometria dachu, kolorystyka i użyte materiały elewacyjne nowych obiektów gospodarczych winny być dostosowane do budynku podstawowego na działce, np. mieszkalnego, nie może być potraktowane jako zalecenie, które może być spełnione bądź nie, w zależności od odrębnych przepisów (tutaj warunków technicznych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty