13.11.2019

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2841/18

Budowlane prawo

 

Dnia 13 listopada 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2018 r. sygn. IV SA/Po 183/18 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2018 r. sygn. IV SA/Po 183/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA") po rozpoznaniu skargi [...] (dalej: "Spółka") na decyzję Wojewody Wielkopolskiego (dalej: "Wojewoda") z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę, uchylił zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję Starosty Leszczyńskiego (dalej: "Starosta") z dnia [...] września 2017 r. [...]

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:

decyzją z dnia [...] września 2017 r. nr [...] Starosta, na podstawie art. 28, art. 33, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2017 r., poz. 1332, dalej: "P.b."), udzielił S.G. (dalej: "Wnioskodawca"/"Skarżący kasacyjnie") pozwolenia na rozbiórkę dwóch wiat gospodarczych ze stołami paszowymi na działce nr [...] w obrębie ewid. [...], gmina [...], z zachowaniem warunków wymienionych w decyzji. Od decyzji tej odwołanie wniosła Spółka zarzucając, że Wnioskodawca nie udowodnił w sposób należyty i wystarczający, że jest właścicielem wiat oraz nie uzyskał zgody Spółki, jako właściciela działki, na dokonanie rozbiórki. Wiaty są ściśle związane z prowadzoną na działce działalnością gospodarczą oraz odnoszą bezpośredni skutek na funkcjonowanie hodowli bydła. Wojewoda utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję i stwierdził, że Wnioskodawca dołączył do wniosku wymagane dokumenty, w aktach sprawy znajduje się również zgoda właściciela obiektów (Wnioskodawcy) na dokonanie rozbiórki. Z wyjaśnień znajdujących się w aktach sprawy wynika, że przedmiotowe wiaty o konstrukcji stalowej zakotwiczone w gruncie zlokalizowane są przy istniejących budynkach inwentarskich i wykorzystywane były w trakcie produkcji prowadzonej we wspomnianych budynkach, które dzierżawił. Spółka będąca właścicielem działki, na której posadowione są obiekty objęte wnioskiem, nie zgadza się na ich rozbiórkę, gdyż wiaty stanowią część poszerzonych zabudowań inwentarskich i są przez Spółkę użytkowane. Jednocześnie nie kwestionuje prawa własności Wnioskodawcy do samych obiektów. Wojewoda wskazał, że rozbiórka wiat jest wynikiem braku porozumienia między stronami umowy dzierżawy, tj. Wnioskodawcą i Spółką, a na skutek toczącego się postępowania przed sądem cywilnym, wydzierżawiający, tj. Wnioskodawca, ma doprowadzić przedmiot dzierżawy do stanu pierwotnego. Ustalenie harmonogramu prac rozbiórkowych nie należy do organu administracji architektoniczno-budowlanej wydającego pozwolenie na rozbiórkę, ale od indywidualnych ustaleń między stronami. Dopiero w przypadku braku możliwości dojścia do porozumienia wnioskodawca może zwrócić się do organu o wydanie pozwolenia na wejście na teren na podstawie przepisów prawa dopuszczających taka możliwość. Skoro Wnioskodawca spełnił w omawianej sprawie ciążące na nim obowiązki, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie mógł odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne