03.10.2019

Wyrok NSA z dnia 3 października 2019 r., sygn. II OSK 2748/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński /spr./ Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 3 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. R. i M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 lipca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2173/16 w sprawie ze skargi S. R. i M. R. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 lipca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2173/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. R. i M. R. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 22 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych..

Od powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę kasacyjną wnieśli M. R. i S. R. podnosząc zarzuty naruszenia:

1) art. 134 § 1 P.p.s.a. w zw. z art 133 § 1 P.p.s.a. poprzez brak jakiegokolwiek merytorycznego rozpoznania każdego z ośmiu zarzutów zawartych w skardze a nawet brak opisania choćby w części historycznej uzasadnienia wyroku niektórych zarzutów zawartych w skardze (w tym m.in. pierwszego zarzutu skargi pomimo takiego obowiązku); brak merytorycznego rozpoznania wszystkich zarzutów skarżących miał istotny wpływ na wynik sprawy, albowiem Sąd zanim mógł dojść do ewentualnego wniosku, że przedmiotowa konstrukcja skarżących miałaby rzekomo stanowić budowlę lub budynek powinien wpierw ustalić m.in. czy uczestnicy postępowania mieli prawo wnieść odwołanie od decyzji organu I instancji, czy organy I i II instancji właściwie przeprowadziły postępowanie dowodowe, w tym ustalenia w zakresie rzekomego rozebrania wcześniej istniejącej konstrukcji i braku jej remontu, istnienia rzekomego dachu jak również czy organy te umożliwiły skarżącym odpowiednie wypowiedzenie się co do zgromadzonego materiału dowodowego a zatem Sąd I instancji naruszył powyższe przepisy postępowania sądowoadministracyjnego i nie rozpoznał prawidłowo sprawy w wymaganym zakresie co skutkowało bezpośrednio oddaleniem skargi zamiast jej uwzględnieniem a zatem miało istotny wpływ na wynik sprawy;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne