Wyrok NSA z dnia 25 września 2019 r., sygn. I OSK 174/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 25 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Rejonowego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 września 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 687/17 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia strefy płatnego parkowania, stawek opłat za parkowanie oraz sposobu ich pobierania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 5 września 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 687/17, oddalił skargę Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia strefy płatnego parkowania, stawek opłat za parkowanie oraz sposobu ich pobierania.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
W dniu [...] grudnia 2003 r. Rada Miasta [...], działając na podstawie art. 13 ust. 1 i 3, art. 13b ust. 1, 2, 3, 4, 5, art. 13f i art. 40d ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2000 r., nr 71, poz. 838 ze zm.), podjęła uchwałę nr [...] w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta [...] oraz określenia sposobu pobierania opłaty.
W piśmie z dnia [...] maja 2017 r. Prokurator Rejonowy w [...] wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na powyższą uchwałę, domagając się stwierdzenia jej nieważności w całości.
W ocenie Prokuratora, § 2 ust. 1 przedmiotowej uchwały, w którym ustalono stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania wskazując, że pobierana jest w dni robocze w godzinach od 7:00 do 23:00, wydany został z rażącym naruszeniem art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Przepis art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wskazuje bowiem, że opłatę za parkowanie w strefie płatnej można pobierać tylko w wyznaczonym miejscu w określonych dniach i w określonych godzinach lub całodobowo. Zgodnie zaś z art. 13b ust. 3 ustawy o drogach publicznych swobodę decyzji w zakresie ustalenia strefy płatnego parkowania posiada rada miasta (rada gminy). Rada Miasta w [...], w przepisie § 2 ust. 1 zaskarżonej uchwały nie wyczerpała zaś w sposób precyzyjny normy kompetencyjnej wskazanej w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych. O ile, uczyniła zadość wymogom tego przepisu co do określenia godzin, w których jest pobierana opłata, to zaniechała temu obowiązkowi w odniesieniu do określenia dni roboczych. Rada Miasta winna w uchwale wymienić dni robocze, w których opłata będzie pobierana a nie ograniczyć się do ogólnikowego, nieprecyzyjnego wskazania "dni robocze", gdyż tylko w ten sposób zostanie w pełni wypełniona norma kompetencyjna i przepis zostanie zredagowany w sposób precyzyjny, zupełny i w pełni zrozumiały dla jego adresatów, tak jak tego wymaga rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej". Precyzyjne uregulowanie tej materii w świetle brzmienia art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych jest o tyle istotne, że w ustawodawstwie brak jest legalnej definicji "dni roboczych" a problem ten ma szczególne znaczenie przy ustaleniu, czy sobota jest dniem roboczym. Określenie dni roboczych jest przy tym fundamentem dla dalszych zapisów uchwały.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty