21.02.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. I OSK 3804/18

Osobie, której nie obciąża obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego członka rodziny, legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i która nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad tym niepełnosprawnym członkiem rodziny, nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne na podstawie art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant: asystent sędziego Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 320/18 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 320/18 oddalił skargę M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] marca 2018 r., nr Rep. [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Decyzją z [...] lutego 2018 r. Wójt Gminy [...] odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na babcię K. K.

W wyniku rozpoznania odwołania skarżącego od tej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] marca 2018 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W ocenie organu odwoławczego w sprawie nie zostały spełnione przesłanki z art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1952, ze zm.; dalej jako u.ś.r.). Bezspornym jest, że babcia skarżącego posiada znaczny stopień niepełnosprawności i wymaga opieki innej osoby. Jednakże przyznanie tego świadczenia mogłoby nastąpić wyłącznie w razie ustalenia, że jej syn i córki legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tylko bowiem w takiej sytuacji doszłoby do przejścia na skarżącego obowiązków alimentacyjnych wobec babci, zaś z akt sprawy jednoznacznie wynika, że syn i córki orzeczenia takiego nie posiadają. Tym samym zdaniem organu nie zachodzą podstawy do przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia, bowiem obowiązek sprawowania opieki nad jego babcią spoczywa w pierwszej kolejności na ojcu skarżącego i jego siostrach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne