06.11.2019

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. II GSK 939/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Komisji Klasyfikacji Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1328/18 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacji Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie nadania uprawnień budowlanych specjalności architektonicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 15 stycznia 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1328/18 po rozpoznaniu skargi P. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie nadania uprawnień budowlanych specjalności architektonicznej uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty postępowania.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP decyzją z dnia [...] marca 2018 r. odmówiła skarżącemu nadania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania w ograniczonym zakresie bez przeprowadzenia egzaminu.

Skarżący złożył odwołanie.

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Izby Architektów RP decyzją zaskarżoną w niniejszym postępowaniu z dnia [...] maja 2018 r. utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podsumował, że wyłącznie ukończenie studiów na kierunku architektura, uprawnia do ubiegania się o nadanie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej bez względu na to czy uprawienia te mają być nadane w ograniczonym czy też nieograniczonym zakresie. Zdaniem organu legitymowanie się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, popartymi stosownym wykształceniem wymaganym dla danej specjalności, w tym przypadku architektonicznej, wymaga posiadana kwalifikacji ściśle określonych w przepisach prawa, bowiem stanowi to gwarancję profesjonalnego wykonywania nadanych uprawnień. Tym samym w ocenie Krajowej Komisji brak było przesłanek do uznania, iż odwołujący posiada odpowiednią wiedzę w zakresie niezbędnym do pełnienia funkcji technicznej w budownictwie we wnioskowanym przez odwołującego zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty