27.09.2019

Wyrok NSA z dnia 27 września 2019 r., sygn. II GSK 2153/17

Działalność gospodarcza; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 27 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1617/16 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Ministra Energii z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie opłaty zapasowej 1. uchyla zaskarżony wyrok w części objętej pkt 1; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Ministra Energii na rzecz A. S.A. w W. 33 876 (trzydzieści trzy tysiące osiemset siedemdziesiąt sześć) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 lutego 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 1617/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (1) oddalił skargę A. S.A. w W. na decyzję Ministra Energii z [...] czerwca 2016 r. w przedmiocie określenia wysokości opłaty zapasowej, (2) umorzył postępowanie w części odnoszącej się do kwot opłaty zapasowej opłaconej przez A. S.A. w W., a także (3) zwrócił spółce kwotę uiszczoną tytułem wpisu.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] stycznia 2016 r. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych (dalej "Prezes Agencji") wydał decyzję w sprawie określenia A. S.A. w W. (dalej "skarżąca", "spółka") wysokości opłaty zapasowej za miesiące: styczeń 2015 r., luty 2015 r., marzec 2015 r., kwiecień 2015 r., maj 2015 r.

Zdaniem Prezesa Agencji przemieszczenie gazu płynnego (LPG) na terytorium kraju nie podlega zakresowi przedmiotowemu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz.U. z 2014 r., poz. 1695 ze zm.; dalej "ustawa o zapasach"), a zatem paliw takich nie można odliczyć od postawy opłaty zapasowej. W przypadku dostaw na zlecenie kontrahentów do składów podatkowych poza terytorium kraju (na terytorium innego państwa członkowskiego UE), spółka działa nie na swoją rzecz, lecz na zlecenie i rzecz swojego kontrahenta. Oznacza to, że de facto - w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o zapasach - wywozu dokonywał kontrahent spółki, a nie sama spółka. Potencjalne prawo do skorzystania z art. 5 ust. 6 pkt 1 ustawy o zapasach, tj. pomniejszenia podstawy do obliczenia opłaty zapasowej, (przy spełnieniu innych warunków z ustawy o zapasach) posiada kontrahent spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne