Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r., sygn. II GSK 1032/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 19 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 627/16 w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2016r., sygn. akt II SA/Rz 627/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę S. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2016r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji stwierdził, że w trakcie kontroli w lokalu "[...]" w K. należącym do S. C., mającej na celu przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (t.j.: Dz.U. z 2015r. poz. 612), zwanej u.g.h., stwierdzono dwa automaty, w tym m.in. automat Odyseya Multigames nr [...], włączony i gotowy do gry, który nie posiada poświadczenia rejestracji. Przedmiotem umowy dzierżawy zawartej w dniu [...] kwietnia 2014r. pomiędzy "A." sp. z o.o. w R. a S. C. prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" S. C., ul. [...] [...], [...]-[...] K. jest dzierżawa automatów do gier. Zgodnie z tą umową wydzierżawiający (skarżący) jest właścicielem przedmiotu dzierżawy, zaś dzierżawca będzie ponosił wydatki wynikające z użytkowania urządzenia oraz ryzyko związane z utratą lub zniszczeniem urządzenia oraz kwotę 100 zł od 1 szt. wydzierżawianego automatu. Z kolei z umowy dzierżawy powierzchni w lokalu z dnia [...] czerwca 2014r. wynika, że "A." sp. z o.o. wydzierżawiła część lokalu należącego do skarżącego o powierzchni 3 m² pod instalację urządzeń do gier. Przeprowadzony na spornym automacie eksperyment wykazał zaś, że automat ten jest urządzeniem elektronicznym, wyposażonym w element pozwalający na wypłatę środków pieniężnych tzw. "hopper" i umożliwia ich wypłatę bezpośrednio z automatu; przyjmuje środki pieniężne w postaci banknotów oraz wyposażone jest we wrzutnik monet, co świadczy o komercyjnym charakterze urządzanych na nim gier. Automat umożliwia uzyskiwanie wygranych rzeczowych w postaci punktów przedłużających grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej (punktów) uzyskanej w poprzedniej grze oraz realizuje wygrane w postaci środków pieniężnych. Przebieg gier ma charakter losowy a uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli ani zręczności grającego. Wynik gry na urządzeniu uzależniony jest wyłącznie od przypadku (programu sterującego grą), ponieważ prowadzący grę (gracz) nie decyduje o określonym wyniku. Ustalenia organów potwierdziła opinia biegłego sądowego z zakresu informatyki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty