30.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2019 r., sygn. II GSK 789/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Sędzia del. WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant Aleksandra Larkiewicz po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Po 663/16 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 grudnia 2016 r., I SA/Po 663/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2016 r. Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry - oddalił skargę. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pile decyzją z [...] grudnia 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej jako O.p.) w związku z art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, dalej jako u.g.h.), wymierzył J. G. (dalej także jako: strona lub skarżąca) karę pieniężną w kwocie 36.000 zł z tytułu urządzania gier na trzech automatach, poza kasynem gry.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że funkcjonariusze celni [...] grudnia 2014 r., w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w miejscowości L., w lokalu o nazwie "C.", będącym we władaniu J. G., ustalili, że znajdują się tam podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry automaty o nazwach Apollo Games nr [...], APEX Multi Magic VI nr [...] oraz Apollo Games nr [...], przypominające swoim wyglądem automaty do gier hazardowych. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy eksperyment potwierdził, że gry oferowane na powyższych automatach są grami na automatach w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Ustalono bowiem, że gry mają charakter losowy (gracz nie ma wpływu na końcowy układ symboli na bębnach), są urządzane w celach komercyjnych (za odpłatnością) oraz umożliwiają wygrane pieniężne i rzeczowe (w postaci punktów). Z kolei na podstawie umowy dzierżawy powierzchni zawartej w dniu [...] października 2014 r. pomiędzy [...] J. G. (wydzierżawiającą) a A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dzierżawcą) stwierdzono, że właścicielem przedmiotowych automatów do gier jest spółka A.. Przedmiotem umowy jest dzierżawa części wspomnianego lokalu "C." spółce umożliwiająca jej zainstalowanie i eksploatację urządzeń do gier, za co wydzierżawiająca będzie otrzymywać czynsz dzierżawny w wysokości 25% uzyskiwanego przez spółkę przychodu z zainstalowanych automatów. W oparciu o powyższy materiał dowodowy organ uznał, że gry na opisanych powyżej urządzeniach są grami na automatach w myśl art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne