Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 3620/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Sz 425/17 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 3600 (słownie trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lipca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę R. S. (dalej: Skarżący), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie (dalej: DIC), z dnia [...] lutego 2017r., wydanej w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem gry.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:
W wyniku kontroli przeprowadzonej w lokalu, Sklep Spożywczo - Przemysłowy w G. ul. [...][...], w którym działalność gospodarczą prowadził Skarżący, ujawniono automat do gry, Apollo Games, o numerze [...]. Urządzenie to pozwalało na urządzanie gier, w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.; dalej u.g.h.).
Decyzją z [...] sierpnia 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Szczecinie nałożył na Skarżącego karę pieniężną za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry w wysokości 12.000 zł., z tytułu urządzania gier na automacie do gier.
Organ wskazał, że Skarżący wydzierżawił T. Sp. z o.o., powierzchnię w skontrolowanym lokalu, na której zainstalowano w/w automat. Stworzył również odpowiednie warunki, aby nielegalna gra w ogóle mogła być prowadzona, poprzez przystosowanie lokalu do prowadzenia tego rodzaju działalności, umożliwił dostęp do automatów, zobowiązując się do utrzymania automatów w stałej aktywności, umożliwiającej ich sprawne funkcjonowanie. Podkreślił również, że Skarżący pobierał czynsz dzierżawny w wysokości 40% przychodów uzyskiwanych z eksploatacji automatu w miesiącu, a podstawą ustalania czynszu był protokół wyjęcia gotówki, sporządzany raz w miesiącu, przez przedstawiciela spółki, w ten sposób przyjmując na siebie część ryzyka prowadzenia tej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty