31.01.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. II GSK 923/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 13 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 901/16 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2016r., sygn. akt II SA/Rz 901/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie - po rozpoznaniu skargi A. S. - w pkt 1 uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] kwietnia 2016 r. i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Rzeszowie z dnia [...] lipca 2015r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry; w pkt 2 zasądził od Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu na rzecz skarżącego A. S. zwrot kosztów postępowania.

Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji wskazał, że w wyniku kontroli w [...] [...] i [...], położonym w R. przy al. [...] [...]/[...] stwierdzono zainstalowane urządzenia do gier, w tym urządzenie o nazwie: Hot Spot, bez numeru. Automat ten został zainstalowany w tym lokalu na podstawie umowy najmu z dnia [...] grudnia 2014r. zawartej na czas nieokreślony pomiędzy B. Ś. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: P.H.U. "[...]" B. Ś. w B. (ul. [...]. [...] [...]/[...], [...]-[...] B.) a stroną skarżącą. Z umowy tej wynika, że urządzenie to jest własnością najemcy. Przedmiotem tej umowy jest wynajęcie części lokalu o powierzchni 3 m2 w celu umiejscowienia "urządzeń zabawowych - gier zręcznościowych" w zamian za czynsz w wysokości 300 zł brutto. Właściciel urządzeń nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna gry ani zezwolenia na prowadzenie gier na automatach o niskich wygranych, a zainstalowane urządzenia nie posiadają świadectwa rejestracji. Skarżący, wedle jego zeznań, nigdy nie wypłacał wygranych z kasy; okazjonalnie rozmieniał pieniądze klientom w celu użycia ich do gry na automatach lub zmieniał wygrane monety na banknoty; początkowo w razie braku pieniędzy w automacie albo awarii kontaktował się telefonicznie z przedstawicielami właściciela automatów, natomiast w późniejszym czasie przedstawiciele ci przyjeżdżali regularnie bez wezwania; "nie brał udziału w rozliczeniach automatów", a jedynie wystawiał "fakturę za wynajem powierzchni"; a do jego obowiązków należało pilnowanie, aby nikt nie uszkodził automatów, które są czynne całą dobę. W wyniku przeprowadzonego w toku kontroli eksperymentu polegającego na odtworzeniu możliwości prowadzenia gier na przedmiotowych urządzeniach ustalono, że urządzenie to umożliwiało odpłatne (po uiszczeniu opłaty) rozgrywanie gier, których wynik był uzależniony od przypadku (programu sterującego grą), a gracz nie miał możliwości wpływu na ten wynik, gdyż układ symboli wyświetlanych na monitorze automatu jest sterowany przez program komputerowy; automat Hot Spot umożliwia wygrane pieniężne; a gry na automatach były urządzane bez stosownych koncesji lub zezwolenia wydanego na podstawie już nieobowiązujących przepisów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne