Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1584/17
Przepisy art. 15 ust. 4 i ust. 5 u.p.t.u., służące wyeliminowaniu możliwości funkcjonowania kilku podatników VAT w ramach jednego gospodarstwa, mogą mieć zastosowanie w sytuacji, gdy działalność rolnicza (świadczenie usług rolniczych lub dostawa produktów rolnych) odbywa się w ramach wspólnie posiadanego gospodarstwa rolnego. Fakt rezygnacji przez wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u. nie powoduje, że działalność rolnicza jest prowadzona w oparciu o posiadane wraz z małżonką gospodarstwo rolne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 307/17 w sprawie ze skargi Z. Z. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 5 grudnia 2016 r. nr 1061-IPTPP1.4512.561.2016.1.MW w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Z. Z. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 13 czerwca 2017 r., I SA/Łd 307/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi Z. Z., uchylił interpretację Ministra Rozwoju i Finansów z 5 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu różnicy podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usług rolniczych.
2. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, we wniosku o wydanie interpretacji skarżący zapytał, czy w opisanym stanie faktycznym (mając na uwadze fakt, że zarówno skarżący, jak i małżonka - współwłaścicielka gospodarstwa, spełniają warunki do opodatkowania podatkiem VAT na zasadach ogólnych, działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisów do CEIDG) przysługuje mu - jako podatnikowi podatku od towarów i usług - zwrot różnicy podatku VAT, jako nadwyżki naliczonego nad należnym na rachunek bankowy z prowadzonej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty