Wyrok NSA z dnia 25 października 2019 r., sygn. II FSK 3647/17

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegały elektrownie wiatrowe o mocy większej niż moc mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem objęte były fundament i wieża oraz elementy techniczne (urządzenia techniczne) elektrowni wiatrowych, wymienione w art. 2 pkt 2 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska (sprawozdawca), Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 514/17 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w S. na indywidualną interpretację Wójta Gminy W. z dnia 9 stycznia 2017 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 18 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 514/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. spółki z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Wójta Gminy W. z dnia 9 stycznia 2017 r. w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości.

Sąd pierwszej instancji przedstawił w wyroku następujący stan sprawy:

2. We wniosku z dnia 27 listopada 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka, opisując stan faktyczny, podała, że jest właścicielem elektrowni wiatrowej położonej na terenie gminy W. w miejscowości K. . Elektrownia posadowiona jest na dzierżawionym przez spółką gruncie.

2.1. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, spółka zadała następujące pytanie: Czy zapisy ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 961 ze zm.); dalej: "u.i.e.w.", w sposób jednoznaczny i bez wątpliwości umożliwiają stwierdzenie, że dotychczasowa podstawa podatku od nieruchomości w zakresie elektrowni wiatrowych ulega zmianie i w związku z tym począwszy od 2017 r. należy ustalić nowy wymiar podatku od nieruchomości elektrowni wiatrowej w K. .

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne