08.08.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 2494/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 września 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 149/16 w sprawie ze skargi R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 września 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 149/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2015 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wyrok jest dostępny, podobnie, jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/ (Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

W skardze kasacyjnej skarżący zaskarżył powyższy wyrok w całości zarzucając na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") naruszenie:

- art. 141 § 4 p.p.s.a., mające wpływ na wynik sprawy, przez jego niezastosowanie polegające na nieodniesieniu się przez Sąd w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia do wszystkich zasadniczych zarzutów zawartych w skardze podatnika, a także poprzez błędne uznanie, w ślad za organem podatkowym, że przedstawiony przez organ stan faktyczny jest prawidłowy, m.in. poprzez stwierdzenie, iż pomiędzy przedsiębiorstwem skarżącego a przedsiębiorstwem J. S. i J. S. - M. nie dochodziło do transakcji handlowych;

- art. 145 § 1 pkt 1 lit. c w zw. z art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1066, ze zm., dalej: "p.u.s.a.") w związku z art. 3 § 2 p.p.s.a., mające wpływ na wynik sprawy, poprzez nieuwzględnienie skargi w wyniku pominięcia przez WSA w Bydgoszczy, a tym samym niedopełnienie obowiązku tego Sądu w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, naruszenia przepisów postępowania podatkowego, jakich w toku postępowania dopuściły się organy podatkowe, tj. art. 120, art. 121 § 1, art. 122, art. 187 § 1, art. 282 § 1 pkt 2 lit. c oraz art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) poprzez: (a) naruszenie zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, m.in. poprzez przerzucenie na stronę ciężaru udowodnienia; (b) przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów, m.in. poprzez uznanie za wiarygodny dowodu z przesłuchani świadków J. S. - M. i J. S. w sytuacji, w której skarżący przedłożył listę dokumentów sprzedaży przedsiębiorstwa F. zawierającą potwierdzenie sprzedaży dokonanej na rzecz skarżącego, a także faktury dokumentującej transakcje handlowe pomiędzy przedsiębiorstwem J. S. a przedsiębiorstwem skarżącego, a także poprzez bezpodstawne przyjęcie, iż w sprawie niniejszej znajdowały zastosowanie przepisy dotyczące wyłączenia obowiązku zawiadomienia o kontroli podatkowej;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne