26.06.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 2659/17

Prowadzenie jednocześnie czynności sprzedaży w budynku (sklepie) i na targowisku (na przyległym do sklepu chodniku), nie wyklucza obowiązku uiszczenia opłaty targowej. Oferowanie towarów na chodniku jest bowiem także elementem sprzedaży, w związku z czym podlega opłacie targowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Agnieszka Kulesza, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.M.-M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Sz 272/17 w sprawie ze skargi M.M.-M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 16 stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie opłaty targowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt: I SA/Sz 272/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, oddalił skargę M.M. (skarżąca), na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 16 stycznia 2017 r., w przedmiocie opłaty targowej.

1.2 Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że decyzją z dnia 16 stycznia 2017 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie po rozpatrzeniu sprawy na skutek wniesionego przez skarżącą odwołania od decyzji nr [...] Wójta Gminy M. z dnia 4 listopada 2016 r., określającej wysokość zobowiązania podatkowego - opłaty targowej na kwotę 4.735 zł za dokonywanie sprzedaży odzieży i okularów w sklepie i tzw. wystawce zorganizowanej przed sklepem znajdującym się przy ul. [...] w wymienionych w decyzji dniach i powierzchni wystawki - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu podatkowego I instancji. Z uzasadnienia decyzji organu odwoławczego i z akt sprawy wynika, że w trakcie prowadzonego przez organ I instancji postępowania podatkowego ustalono, iż skarżąca w wyżej wymienionym budynku w U. dokonywała sprzedaży odzieży i okularów. Zorganizowała również tzw. wystawkę towaru przed sklepem na chodniku, nie posiadając tytułu prawnego do korzystania z tego terenu, której powierzchnia, w zależności od okresu, wynosiła od 4 do 6 m2. Podatniczka dokonywała na tej powierzchni sprzedaży w dniach: 29-30 czerwca 2016 r.; 1, 3-5, 7-31 lipca 2016 r.; 1-6, 8-13,15-30 sierpnia 2016 r.; 1-12, 14 września 2016 r. W tych dniach skarżąca odmówiła uiszczenia opłaty targowej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło w zaskarżonej decyzji, że opłata targowa jest podatkiem należnym za czynność sprzedaży dokonywaną na targowisku, oznaczającym każde miejsce, w którym ktokolwiek prowadzi sprzedaż poza budynkiem stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r., poz.716 ze zm.) - dalej: u.p.o.l. Organ odwoławczy ocenił, że skarżąca zajmowała ten sporny grunt (wystawka) w celu wykonywania czynności służących sprzedaży, tj. w celu eksponowania i reklamy sprzedawanych towarów, które wchodzą w zakres pojęcia dokonywania sprzedaży w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.o.l.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne