29.01.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. II FSK 1607/18

Dla skutku w postaci nieważności umowy nie jest wystarczające samo uchylenie się od złożonego oświadczenia woli, ale konieczne jest udowodnienie działania pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej (lub groźby). Błąd może zatem dotyczyć okoliczności faktycznych jak również przepisów prawa, przy czym i jeden, i drugi powinny dotyczyć treści czynności prawnej. Przepis art. 84 K.c. zakłada istnienie po stronie składającego oświadczenie woli mylnego wyobrażenia o treści tego oświadczenia (pomyłka) lub o takich okolicznościach jak np. fakty, do których odnosi się oświadczenie, normy prawne, mające zastosowanie do dokonywanej czynności prawnej, albo skutki prawne dokonywanej czynności prawnej. Warunkiem prawnej doniosłości błędu w świetle tego przepisu jest przede wszystkim to, aby błąd składającego oświadczenie woli dotyczył treści czynności prawnej. O istotności błędu przesądzać muszą kryteria obiektywne, odnoszone do oceny rozsądnego człowieka, który znając prawdziwy stan rzeczy, nie złożyłby oświadczenia woli tej treści.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Bejgerowska, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.D. i B.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 1098/17 w sprawie ze skargi P.D. i B.G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 31 października 2017 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P.D. i B.G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE 1.1 Wyrokiem z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 1098/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P.D. i B.G. (Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 31 października 2017 r. w przedmiocie zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. 1.2 Przedstawiając stan sprawy Sąd wskazał między innymi, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm. - dalej: O.p.) oraz art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 z późn. zm. - dalej: u.p.c.c.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia 24 kwietnia 2017 r., którą odmówiono Skarżącym zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 6 400 zł, pobranego przez notariusza od aktu notarialnego Repertorium [...] z dnia 13 września 2016 r. - umowy sprzedaży lokalu niemieszkalnego, położonego w [...], zawartej z P.Z. (zbywca).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne