19.10.2018

Wyrok NSA z dnia 19 października 2018 r., sygn. I OSK 2598/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 19 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 205/16 w sprawie ze skargi Gminy Z. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1) uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2013 r. znak [...]; 2) zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz Gminy Z. kwotę 1240 (tysiąc dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 205/16 oddalił skargę Gminy Z. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 3 listopada 2008 r. A. L. wystąpiła do Wojewody [...] o wydanie, na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945r. Nr 10, poz.51 ze zm.), decyzji stwierdzającej, że nieruchomość zabudowana zabytkowym murowanym dworem wieżowym z XVII wieku - tzw. lamusem, położona w P., gmina Z., objęta Lwh [...] i [...] gminy katastralnej P., obecnie stanowiąca działkę nr [...] o pow. 0,2100 ha, objętą księgą wieczystą [...] - nie podpadała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945r. Nr 3, poz.13 ze zm., dalej jako dekret PKWN bądź dekret). We wniosku podniesiono, iż budynek lamusa w żaden sposób nie był powiązany z gospodarstwem rolnym, "składowano w nim głównie stare meble i rupiecie pochodzące z zabudowań dworskich". Zdaniem wnioskodawczyni budynek lamusa wcześniej pełnił funkcję dworu, a po wybudowaniu nowego dworu mieszkalnego przestał pełnić taką funkcję i został użytkowany od tego czasu właśnie jako lamus.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne